Niebieski kwiecień - miesiącem wiedzy o Autyźmie

Ogólnoświatowa inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko” rozpoczęła obchody światowego miesiąca wiedzy o tym zaburzeniu. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zaburzeń ze spektrum autyzmu i uwrażliwienie innych na problemy dotkniętych nim osób i ich rodzin. Znakiem solidarności z osobami cierpiącymi na to zaburzenie jest kolor niebieski.
          My jako uczniowie i nauczyciele co roku dołączamy się do akcji i z dumą wspieramy tę inicjatywę. W ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przez cały miesiąc w naszej szkole, realizowane były liczne akcje propagujące wiedzę oraz uwrażliwienie naszych kolegów i koleżanki na akceptację różnorodności i odmienności rozwojowej. Oto niektóre z nich:

• Czwórka na Niebiesko - podświetlenie placówki na niebiesko oraz dekoracja korytarzy niebieskimi balonami, banerami i pracami uczniów.
  • Aleja sław - wykonanie plakatów pt. „Sławni z Autyzmem”.
  • Podobni, ale różni - challenge na stworzenie hasła o spektrum autyzmu
  • Kampania fotograficzna „Klasa na Niebiesko dla Autyzmu” - polegała na zrobieniu zdjęcia w niebieskim stroju, z niebieskimi rekwizytami lub według innego oryginalnego pomysłu na rzecz świadomości, wiedzy i solidarności z osobami z autyzmem
  • Serce dla Autyzmu - tworzenie serc w odcieniach koloru niebieskiego – symbolu Autyzmu, wykonanych wybraną przez uczestników techniką plastyczną
  • Panele dyskusyjne - lekcje wiedzy i świadomości o spektrum autyzmu, w których wzięli udział specjaliści i terapeuci specjalni
  • Audycje i filmy - pt. „Podróż Marii”, “Czym dla autystyków jest autyzm”, poruszające tematy związane z trudnościami osób ze spektrum autyzmu, ale także ukazujące ich możliwości i zainteresowania
          Ważne jest, aby z końcem miesiąca kwietnia nie zapomnieć o autyzmie i osobach z spektrum. Mamy nadzieję, że takie wartości jak SZACUNEK, EMPATIA, ZROZUMIENIE I AKCEPTACJA będą towarzyszyć naszym uczniom przez cały rok.
          Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom szkoły za udział w akcjach organizowanych w obchodach Miesiąca Autyzmu oraz szczególne podziękowania kierujemy do drukarni Delta Adamski Sołtysik Sawczuk za dofinansowanie banera i tym samym włączenie się do akcji „Zapal się na niebiesko”
          Już dzisiaj zapraszamy wszystkich za rok na wspólne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.
          Poniżej tegoroczna relacja fotograficzna.

Koordynatorzy akcji

1a                        1b

1c                         1d

2a                            2b